Kalkulator emerytalny

kalkulator emerytalnyW związku z ważkimi zmianami w Polskim systemie emerytalnym przyszłe świadczenie emerytalne znalazło się na ustach wszystkich i tych starszych i tych młodszych, którzy również zaczęli się interesować jaką gotówką będą w stanie dysponować na emeryturze i jak to wpłynie na ich poziom i komfort życia.

Dwa systemy emerytalne

Do bieżącego roku obowiązywały dwa systemy obliczania emerytury, stosowane w zależności od daty urodzenia i w ograniczonym stopniu ilości przepracowanych lat. Tak zwany stary system dla wyliczania wysokości emerytury opierał się na raczej skomplikowanych wzorach matematycznych składających się z kwoty bazowej i iloczyny okresów składkowych i bez składkowych. Wyglądało to mniej więcej w ten właśnie sposób.

24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna);

  • – 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych;
  • – 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Młodsi emeryci, ale również Ci urodzeni po 1 stycznia 1949 r mogli obliczać lub przeliczyć swoją emeryturę w oparciu o nowy system, który premiuje jak najdłuższy czas pracy. Sumę składek zgromadzonych na koncie w ZuS dzieli się przez ilość miesięcy, prognozowanych jeszcze lat życia. Przeciętna długość życia jest zrównana u kobiet i u mężczyzn. Choć Panie statystycznie żyją dłużej, trudno ich z tego powodu dyskryminować tym bardziej, że i tak z reguły zarabiają gorzej od mężczyzn. Fakt, trochę to wszystko skomplikowane.

Urzędy państwowe dają kalkulator emerytalny?

Nic dziwnego, że oprócz licznych objaśnień w prasie i na stronach urzędów państwowych powstał kalkulator emerytalny. Narzędzia te dostępne dość licznie na stronach internetowych umożliwiają oszacowanie wielkości przyszłej emerytury, po podaniu jedynie podstawowych danych w tym oczywiście naszych obecnych zarobków brutto. Jednym z nich jest kalkulator emerytalny na stronach ZuS. http://www.mojaemerytura.zus.pl/7.asp?id=3 Pomocne narzędzie znajdziemy też na stronie Komisji Nadzoru Finansowego http://www.knf.gov.pl/dane_wspolne/kalkulator_emerytalny.html Warto też zajrzeć na http://www.kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-wieku-emerytalnego,12.html

Za mała emerytura?

Jeśli Twoja emerytura wydaje się za mała, zapraszamy Cię do skorzystania z ofert proponowanych przez naszych partnerów (znajdziesz je na stronie). Są to między innymi korzystne programy emerytalne, dzięki którym odłożysz środki na emeryturę.

Pamiętaj

Nowy system emerytalny wciąż pozostaje niezrozumiały dla wielu. Przypomnijmy więc podstawowe fakty.

Oszczędzaniem na emeryturę rządzą generalne zasady, które dadzą się streścić w trzech punktach:

- im dłużej oszczędzasz, tym więcej zaoszczędzisz;

- im mniej będziesz miał przerw w karierze zawodowej, tym więcej możesz odłożyć;

- im więcej wniesiesz do systemu, tym więcej gotówki z niego wyjmiesz.

Komentarze obecnych i przyszłych emerytów :)