kalkulator emerytalnyW związku z ważkimi zmianami w Polskim systemie emerytalnym przyszłe świadczenie emerytalne znalazło się na ustach wszystkich i tych starszych i tych młodszych, którzy również zaczęli się interesować jaką gotówką będą w stanie dysponować na emeryturze i jak to wpłynie na ich poziom i komfort życia.

Dwa systemy emerytalne

Do bieżącego roku obowiązywały dwa systemy obliczania emerytury, stosowane w zależności od daty urodzenia i w ograniczonym stopniu ilości przepracowanych lat. Tak zwany stary system dla wyliczania wysokości emerytury opierał się na raczej skomplikowanych wzorach matematycznych składających się z kwoty bazowej i iloczyny okresów składkowych i bez składkowych. Wyglądało to mniej więcej w ten właśnie sposób.

24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna);

  • – 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych;
  • – 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Młodsi emeryci, ale również Ci urodzeni po 1 stycznia 1949 r mogli obliczać lub przeliczyć swoją emeryturę w oparciu o nowy system, który premiuje jak najdłuższy czas pracy. Sumę składek zgromadzonych na koncie w ZuS dzieli się przez ilość miesięcy, prognozowanych jeszcze lat życia. Przeciętna długość życia jest zrównana u kobiet i u mężczyzn. Choć Panie statystycznie żyją dłużej, trudno ich z tego powodu dyskryminować tym bardziej, że i tak z reguły zarabiają gorzej od mężczyzn. Fakt, trochę to wszystko skomplikowane.

Urzędy państwowe dają kalkulator emerytalny?

Nic dziwnego, że oprócz licznych objaśnień w prasie i na stronach urzędów państwowych powstał kalkulator emerytalny. Narzędzia te dostępne dość licznie na stronach internetowych umożliwiają oszacowanie wielkości przyszłej emerytury, po podaniu jedynie podstawowych danych w tym oczywiście naszych obecnych zarobków brutto. Jednym z nich jest kalkulator emerytalny na stronach ZuS. http://www.mojaemerytura.zus.pl/7.asp?id=3 Pomocne narzędzie znajdziemy też na stronie Komisji Nadzoru Finansowego http://www.knf.gov.pl/dane_wspolne/kalkulator_emerytalny.html Warto też zajrzeć na http://www.kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-wieku-emerytalnego,12.html

Za mała emerytura?

Jeśli Twoja emerytura wydaje się za mała, zapraszamy Cię do skorzystania z ofert proponowanych przez naszych partnerów (znajdziesz je na stronie). Są to między innymi korzystne programy emerytalne, dzięki którym odłożysz środki na emeryturę.