Skip to main content

Czy warto zostać w OFE?

Czy warto zostać w OFE?

emeryturaTemat jak efektywnie zabezpieczyć sobie godziwą emeryturę stał się w naszym kraju absolutnym numerem jeden. Największym przyczynkiem do dyskusji stała się oczywiście najnowsza reforma systemu emerytalnego, ale fakty dotyczące bezlitosnej demografii były znane już od dawna podobnie jak katastrofalna, tak, nie bójmy się tego słowa, sytuacja ZuSu.

Opłacalność oszczędzania w OFE na emeryt

Opłacalność oszczędzania w OFE na emeryturę

Przed podjęciem decyzji o ewentualnym przystąpieniu do funduszu trzeba się głęboko zastanowić nad własną przyszłością. Co powinniśmy brać pod uwagę w tych rozważaniach? Trzeba – na ile się da – realistycznie odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

jakie są twoje perspektywy zawodowe? Czy masz szanse podnosić kwalifikacje, awansować, zmieniać firmy na coraz lepsze? A może nie masz wygórowanych ambicji czy też możliwości zmiany statusu zawodowego na lepszy?

Lepsza emerytura tylko z ZUS czy z ZUS i...

Lepsza emerytura tylko z ZUS czy z ZUS i OFE?

Dylematu: lepsza emerytura tylko z ZUS czy z ZUS i funduszu nie mają młodzi Polacy przed trzydziestką. Po pierwsze, nie mają wyboru – muszą przystąpić do jakiegoś funduszu. Po drugie, w przypadku 20-latka zaczynającego karierę zawodową przeciętny czas oszczędzania na emeryturę wyniesie nawet 40 lat, a to oznacza, że włożone i zainwestowane pieniądze zdążą na siebie zapracować.